
Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie w lipcu br. rozpoczął świadczenie nowej usługi Streetworkera w ramach projektu „Włączenie społeczne w Gminie Nysa – Centrum Streetworkingu i Klub Rodzica”, Działanie 8.2 Włączenie społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Usługa skierowana jest do dzieci i młodzieży wykluczonej lub zagrożonej wykluczeniem społecznym w wieku od 8 do 18 roku życia, przebywających na terenie Gminy Nysa. Praca z dziećmi i młodzieżą wykluczoną lub zagrożoną wykluczeniem społecznym opierać się będzie na działalności grupy Streeworkerów – pedagogów ulicy pracujących z tymi osobami w ich miejscu przebywania/środowisku lokalnym z jednoczesnym wsparciem terapeutyczno-readaptacyjnym, umożliwiającym nabywanie umiejętności życiowych, ułatwiających pełnoprawne funkcjonowanie w środowisku rodzinnym i reintegrację społeczną.
Do zadań Streetworkera- pedagoga ulicy należy m.in.
– docieranie do młodych ludzi z informacją o możliwości skorzystania z systemu pomocy społecznej na terenie Gminy Nysa;
– pokazywanie młodzieży możliwości łatwego dostępu do narzędzi i instrumentów reintegracji społecznej i zawodowej;
– efektywne i skuteczne wsparcie dla osób z obszaru wykluczenia społecznego;
-motywowanie dzieci i młodzieży do podejmowania działań mających na celu rozwiązywanie ich problemów;
– realizacja programu aktywizacji społecznej i resocjalizacyjnej w Centrum Streetworkingu oraz w Klubie Rodzica;
– współpraca z jednostkami działającymi w obszarze wykluczenia społecznego;
-współpraca ze społecznością lokalną oraz instytucjami, organizacjami społecznymi, związkami wyznaniowymi oraz stowarzyszeniami o charakterze charytatywnymi, działającymi na rzecz dzieci i młodzieży wykluczonej lub zagrożonej wykluczeniem społecznym.
Sposób realizacji usługi Streetworkera składa się z kilku etapów:
- Analiza obszaru Gminy Nysa, na którym występują niepożądane zjawiska z udziałem dzieci i młodzieży wykluczonej lub zagrożonej wykluczeniem.
- Współpraca z pracownikiem socjalnym OPS w Nysie odpowiedzialnym za obszar Gminy Nysa, który był patrolowany przez Streetworkera.
- Nawiązanie i rozwijanie kontaktu z osobami objętymi usługą Streetworkera.
- Prowadzenie działań animacyjnych, edukacyjnych, profilaktycznych, terapeutycznych i readaptacyjnych na terenie przebywania/zamieszkania osób kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Pomoc Streetworkera ma m.in. zapobiegać utrwaleniu bezradności i biernej postawy oraz uchylania się od obowiązków rodzicielskich i wychowawczych. Ponadto wsparcie pedagogów ulicy dla dzieci i młodzieży wspomoże ich prawidłowy proces rozwoju społecznego i socjalnego, zmniejszy ryzyko powielania nieprawidłowych schematów rodziców/opiekunów prawnych.
Zasady-realizacji-usługi-Streetworkera