Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /wordpress/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /wordpress/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Świetlica - aktualności i ogłoszenia - Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie
Wydawanie wniosków na świadczenia rodzinne, wychowawcze, fundusz alimentacyjny i „dobry start” od dnia 16.07.2018 r. Przyjmowanie od dnia 01.08.2018 r.

WYCIECZKA SZLAKIEM SŁAWNYCH NYSAN

Świetlica Socjalna wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną oddział w Nysie przygotowała w dniu 14 sierpnia wycieczkę dla dzieci i młodzieży pn. „Szlakiem sławnych Nysan – Josepha von Eichendorffa”.

Pani Małgorzata Łomnicka oprowadziła naszą grupę szlakiem, który prowadził do poznania domu, w którym spędził ostatnie lata życia pisarz, a także pomnik poświęcony pamięci poety oraz grób na Cmentarzu Jerozolimskim. Dzieci uczciły pamięć poety zapalając znicz na jego grobie.

Dodatkowo, Pani bibliotekarz wskazała wzgórze Chalottenhöhe, na którym znajduje się  altana widokowa, z której można ujrzeć wspaniały widok m.in. na jezioro, a w dalszej perspektywie na Góry Opawskie. Było to miejsce często odwiedzane przez poetę Josepha von Eichendorffa.

Zachęcamy do wspólnych spacerów z rodzinami i poznawanie historii naszego miasta.

Czytaj dalej

„SAKWA WŁÓCZYKIJA” ZBIÓRKA HARCERSKA

W dniu 21 sierpnia dzieci i młodzież uczęszczające do Świetlicy Socjalnej spotkały się z I Szczepem Harcerskim „Świt” na zbiórce harcerskiej, podczas której dzieci zapoznały się z zabawami edukacyjnymi, poznały zwyczaje harcerzy, a także brały udział w czynnościach związanych z udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, zbudowały również drabinki z gałęzi, bawiły się  sportowo  oraz piekły kiełbasę na samodzielnie  rozpalonym ognisku.

W organizowaniu zbiorki dla podopiecznych Świetlicy Socjalnej włączyła się również Biblioteka Pedagogiczna w Nysie, kadra świetlicy socjalnej, a przede wszystkim harcerze, którzy wrócili niedawno z wakacji.

WARSZTAT W MUZEUM

Podczas wakacji odwiedzaliśmy Muzeum Powiatowe w Nysie, gdzie braliśmy udział w warsztatach muzealnych. W lipcu dzieci wykonywały własnoręcznie  pocztówki z wakacji z motywami muzealnymi, a w sierpniu wzięliśmy udział w warsztatach ze sztuki nowoczesnej. Dzieci oglądały wystawę prac polskich  artystów (malarzy). Były to obrazy przedstawiające przede wszystkim Nysę oraz inne zakątki Polski widziane z różnej perspektywy. Następnie dzieci brały udział w zajęciach plastycznych techniką decoupage. Wykonywały prace pt. ”Mój pokój marzeń”. Do wykorzystania miały sznurki, wełnę, resztki kolorowych materiałów, wycinki z katalogów. Kolejnym razem  byliśmy w nyskim Muzeum na wystawie fotografii. Przedstawiane prace dotyczyły zdjęć nyskich zabytków oraz zamków i cerkwi na terenie całej Polski. Mogliśmy również obejrzeć jedne z najstarszych aparatów fotograficznych oraz camerę obscura- pierwowzór aparatu fotograficznego. W ramach warsztatów dzieci wykonywały komiksy przedstawiające historię zamków, księżniczek, smoków.

Przed nami ostatnie warsztaty, w czasie których dzieci uczą się i bawią.

ŚWIETLICA NA WARSZTATACH „BEZPIECZNYCH WAKACJI”

W dniu 22 sierpnia odbyły się warsztaty w ramach „Bezpiecznych wakacji” podczas których Pani Maria Osiecka pracownik nyskiego Sanepidu, ciekawie opowiadała o bezpieczeństwie, które będą przydatne nie tylko podczas wakacji. Ponieważ tematy typu zachowanie się podczas burzy, ataku psa, dzika, węża, higiena osobista, czy  też niebezpieczne rośliny, udzielanie pierwszej pomocy, bezpieczeństwo nad wodą itp. zwróciły uwagę naszych wychowanków, gdyż wciągnęli się w dyskusję i okazało się, że dużo wiedzą na różne tematy. Warto dodać, ze są to warsztaty cykliczne, ponieważ świetlica współpracuje z Panią Marią Osiecką od dłuższego czasu.

Czytaj dalej

PIKNIK PATRIOTYCZNY MIĘDZYPOKOLENIOWY

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie wspólnie z Dziennym Domem Pobytu  im. Jerzego Kozarzewskiego oraz Biblioteką Pedagogiczną oddział w Nysie zorganizowali piknik patriotyczny nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę pn. „Droga do wolności -wspominamy, pamiętamy…”

Zabawa odbyła się w pięknym ogrodzie Dziennego Domu Pobytu w Nysie, przy muzyce wodzireja,  a towarzyszyły pląsy i tańce. Wspólnie zatańczony Polonez, który jest naszym tańcem narodowym oraz wystawa publikacji książkowych zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną dotyczyła  100 lat niepodległości Rzeczypospolitej i wydarzeń historycznych. Zaproszone Kurkowe Bractwo Strzeleckie, przedstawiło swoją historię oraz zaprezentowało ekspozycję białej broni. Dzieci ze świetlicy miały możliwość uczestniczenia w zabawach zorganizowanych  przez Bractwo Kurkowe. Dużą atrakcją był wspólnie namalowany portret Józefa Piłsudskiego.

Wspólna zabawa miała charakter patriotycznym, edukacyjny oraz integracji międzypokoleniowej.

Czytaj dalej