Pliki do pobrania:


Pytania i odpowiedzi związane z Kartą Dużej Rodziny:
- możliwości przyznania Karty Dużej Rodziny rodzicom lub małżonkom rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r,
- od 1 stycznia 2018 r. weszła w życie zmiana polegająca na możliwości wnioskowania o Kartę Dużej Rodziny w formie elektronicznej, wyświetlanej przy pomocy dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne (smartfony, tablety)
W dniu 22 grudnia 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał Ustawę
o Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny, /Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 roku o Karcie Dużej Rodziny Dz. U. poz. 1863/ ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem. 35, który wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2015 r.
o Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny, /Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 roku o Karcie Dużej Rodziny Dz. U. poz. 1863/ ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem. 35, który wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2015 r.
Karta jest dokumentem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej. Karta poświadcza prawo członka rodziny wielodzietnej do uprawnień ustalonych w trybie określonym w w/w ustawie lub przyznanych na podstawie odrębnych przepisów. Karta przewiduje system zniżek dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne.
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/karta-duzej-rodziny
Beneficjentami programu są członkowie rodziny wielodzietnej:
- Rodzic /rodzice/ – przez którego rozumie się także rodzica /rodziców/ zastępczych lub osobę /osoby/ prowadzącą rodzinny dom dziecka;
- Małżonek rodzica;
- Dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej /Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm./.
Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic /rodzice/ lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- W wieku do ukończenia 18. roku życia;
- W wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
- szkole do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
- szkole wyższej do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie zakończenia nauki;
- Bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Gdzie należy składać wnioski:
osobiście: Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie 48-303 Nysa, ul. KEN 1A, pokój Nr -19-
drogą elektroniczną: https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0 (wymaga podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego)
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 77-44-72-408