Aktualności

op 1

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 Działania 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, Priorytet 6 Fundusze europejskie wspierające włączenie społeczne w opolskim.

W projekcie zaplanowaliśmy następujące działania:

Lider Projektu Fundacja „Plan B” w Nysie:

  • Rodzinne poradnictwo specjalistyczne, w szczególności obywatelsko – prawne, psychologiczne i pedagogiczne (doradca rodzinny) dla osób lub rodziny, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych (poradnictwo psychologiczne, poradnictwo rodzinne/pedagogiczne, poradnictwo obywatelskie);
  • Pomoc prawna (wsparcie prawnika);
  • Animacje dla rodzin z dziećmi celem budowania więzi (zaangażowanych zostanie min. dwóch animatorów, organizowane będą m.in. wspólne wyjścia na plac zabaw, wspólne wycieczki, wyjścia do instytucji kultury itp.);
  • Wsparcie terapeuty uzależnień (zaangażowany zostanie terapeuta uzależnień);
  • Szkoła dla rodziców (odbędzie się cykl zajęć pn. Pozytywna Dyscyplina dla Rodziców);
  • Mediacje rodzinne (uruchomione zostaną mediacje rodzinne).

 

Partner Projektu Gmina Nysa/Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie:

  • Przeprowadzenie diagnoz problemów rodzin w ramach indywidualnej ścieżki reintegracji/kontraktów socjalnych/umów na wzór kontraktów socjalnych/planów działania oraz praca socjalna (zadanie będzie realizował specjalista pracy socjalnej/pracownik socjalny, który będzie m.in. prowadził motywację uczestników do udziału w projekcie i ocenę postępów);
  • Wsparcie kryzysowe (uruchomione zostanie wsparcie kryzysowe specjalisty interwencji oraz telefon zaufania w ramach którego dyżury będą pełnić pracownicy socjalni);
  • Asystentura rodzinna (w ramach zadania zatrudniony zostanie asystent rodziny, który swoim wsparciem obejmie minimum 9 nowych rodzin wymagających wsparcia);
  • Szkolenia dla pracowników OPS Nysa (zrealizowane zostaną szkolenia dla 20 pracowników OPS Nysa).

Grupa docelowa:

  • Projekt skierowany jest do min. 30 rodzin z dziećmi zagrożonych wykluczeniem społecznym z gminy Nysa - województwo opolskie i otoczenia tych rodzin. Wszyscy członkowie wspartych w projekcie rodzin doświadczających trudności opiekuńczo-wychowawczych będą osobami zagrożonymi ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Będą to rodziny doświadczające trudności opiekuńczo-wychowawczych,
    ze szczególnym uwzględnieniem rodzin dotkniętych przemocą.
  • Dodatkowo obejmiemy wsparciem 20 pracowników OPS Nysa w ramach szkoleń.

Głównym celem realizacji projektu jest poprawa funkcjonowania minimum 30 rodzin z dziećmi, zagrożonych wykluczeniem społecznym, doświadczających problemów opiekuńczo-wychowawczych z gminy Nysa (opolskie) poprzez zwiększenie dostępu do wysokiej jakości specjalistycznych usług psychologicznych, doradcy rodzinnego, usług prawno-obywatelskich, asystenta rodziny w ramach działań profilaktycznych i wsparcia kryzysowego oraz działań na rzecz zapewnienia rodzinom zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poprawy kompetencji w zakresie spędzania czasu wolnego i rekreacji oraz uczestnictwa w kulturze. Dodatkowo w ramach projektu 20 pracowników OPS Nysa zostanie przeszkolonych w zakresie pracy z rodzinami.

Okres realizacji projektu: od lipca 2024 r. do czerwca 2026 r.

Wskaźniki projektu:

  • Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 5;
  • Całkowita liczba osób objętych wsparciem – 125;
  • Liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej – 105;
  • Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie – 65;
  • Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu – 12;
  • Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – 88.

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 1 294 644,00 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 100 447,40 zł

Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 128 422,60 zł

#FunduszeUE 

 

Plakat informacyjny A3 1

Projekt realizowany w partnerskiej współpracy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie prowadzi nabór uczestników do Projektu „Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – III edycja”  realizowanego w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027,  Oś priorytetowa VII - Fundusze Europejskie wspierające usługi społeczne i zdrowotne w opolskim, Działanie 7.1 Usługi zdrowotne i społeczne oraz opieka długoterminowa – Usługi Marszałkowskiego Kuriera Społecznego - usługi wspierające w Gminie Nysa.

Osoby zainteresowane objęciem wsparciem Marszałkowskiego Kuriera Społecznego, proszone są o złożenie Zgłoszenia pocztą tradycyjną lub w sekretariacie pok. 39 Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1a, 48-303 Nysa).

Z osobami zakwalifikowanymi do Projektu będziemy kontaktowali się telefonicznie.

Więcej informacji pod numerem telefonu 77 447 23 82

 

Zgłoszenie

Regulamin_Marszałkowsi_Kurier_Społeczny

m1

mpips 2024

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne ogłasza nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025. 

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Podmioty uprawnione do składania wniosków

O dofinansowanie wniosków w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego i powiatowego

Adresatami Programu są:

  1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  • o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  • traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Terminy naboru wniosków w ramach Programu:

  1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl, w terminie do dnia 26 sierpnia 2024 r.
  2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z programu (załącznik nr 2 do Programu) w terminie do dnia 13 września 2024 r.

Termin rozpatrzenia wniosków

Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

Ogłoszenie o naborze:

https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego---edycja-2025

 

Tags:

oposlkie 2024

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w Ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 Priorytet 07 - Fundusze Europejskie wspierające usługi społeczne i zdrowotne w opolskim, Działanie 07.01 - Usługi zdrowotne i społeczne oraz opieka długoterminowa.

W projekcie zaplanowaliśmy następujące działania:

Tags:

mpips 2024

W związku z 4 wolnymi miejscami dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie wznawia nabór uczestników do ministerialnego Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności chętni do udziału w wyżej wymienionym Programie proszone są o wypełnienie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 (druk w załączeniu) oraz dołączenia do niej:

  • Kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności dziecka do 16 roku życia.
  • Oświadczenie członka rodziny lub opiekuna o sprawowaniu bezpośredniej opieki oraz zamieszkiwaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością - druk w załączeniu.
  • Podpisaną klauzule informacyjną w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 – druk w załączeniu.

Usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone przez członków rodziny osoby  z niepełnosprawnością (na potrzeby programu za członka rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością), opiekunów prawnych lub przez osoby faktycznie zamieszkujące z uczestnikiem Programu.

Do wyżej wymienionych dokumentów należy dołączyć:

  • Oświadczenia o wskazaniu osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowe– druk w załączeniu
  • Pisemną akceptację osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością – druk w załączeniu.

Ponadto informujemy, że w przypadku zakwalifikowania się do udziału w Programie dokumentacje będzie należało uzupełnić o:

  • zaświadczenie o niekaralności osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowe,

Kartę zgłoszenia do Programu z wymaganymi dokumentami (tj. Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, Oświadczenie o wskazaniu osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,  Oświadczenie członka rodziny lub opiekuna o sprawowaniu bezpośredniej opieki oraz zamieszkiwaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością,  Pisemną akceptację osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością Klauzula informacyjna w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024) należy przesłać pocztą tradycyjną lub złożyć w sekretariacie pok. 39 Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A, 48-303 Nysa) do dnia 12 kwietnia 2024 roku do godz. 15:00.

Załączniki:

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

08 październik 2024
08 październik 2024

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie