Aktualności

Kopalnia Soli w Wieliczce

kaplica

Wieliczka położona jest 15 km od Krakowa. Jej historia jest ściśle związana ze złożami soli i kopalnią, działającą nieprzerwanie ponad 700 lat. Kopalnia soli w Wieliczce stanowi zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który odwiedza blisko 1,3 mln turystów rocznie. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy ponad 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. Uruchomiono także trasę górniczą w niedostępnych dotąd zakamarkach kopalni. Na powierzchni zbudowano tężnię solankową, z której, podobnie jak z podziemnego uzdrowiska, korzystają kuracjusze.

Trasa Turystyczna to główny szklak zwiedzania wielickiej kopalni. Wytyczono go w zabytkowej, najcenniejszej pod względem przyrodniczo-geologicznym i kulturowym części kopalni. To ponad 20 wyjątkowej urody komór i niemal dwa kilometry krętych korytarzy. W usytuowanych na głębokości 64-135 m pod ziemią wyrobiskach podziwiać można m.in. unikatowe solankowe jeziorka, solne rzeźby i dawne urządzenia górnicze oraz wykute w soli kaplice, w tym tę najsłynniejszą – kaplicę św. Kingi.

Kaplica św. Kingi to najbardziej rozpoznawalne miejsce na Trasie Turystycznej oraz największa w Europie podziemna świątynia, do dziś pełniąca funkcje sakralne. Komora jest niemal tak długa, jak Kościół Mariacki w Krakowie, i w połowie tak szeroka. Wszystkie rzeźby i zdobienia, nawet pieczołowicie wykonana posadzka, zostały wykute w soli przez utalentowanych górników-rzeźbiarzy.

Kaplica powstała w komorze wyeksploatowanej w drugiej połowie XIX wieku, w olbrzymiej bryle soli zielonej. Najważniejsze rzeźby i detale architektoniczne powstawały na przestrzeni 68 lat. Prace nad wystrojem kaplicy trwają do dziś. Ostatnie rzeźby, w tym pomnik św. Jana Pawła II, powstały na przełomie XX i XXI wieku.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po kopalni:

https://api.kopalnia.pl/panoramy/Wieliczka_PL/Wieliczka.html?&_&_ga=2.254669835.2018073331.1592290966-2122230572.1591473543#pano968/177.2/-0.5

© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie