Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /wordpress/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY W MIESIĄCACH MARCU I KWIETNIU - Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie
Wydawanie wniosków na świadczenia rodzinne, wychowawcze, fundusz alimentacyjny i „dobry start” od dnia 16.07.2018 r. Przyjmowanie od dnia 01.08.2018 r.

ZAJĘCIA W ŚWIETLICY W MIESIĄCACH MARCU I KWIETNIU

Idzie wiosna, a wraz z nią porządki. Dzieci, z pomocą wychowawców, gruntownie wysprzątały świetlicę, zwracając szczególną uwagę na swoją szafę z przyborami i materiałami potrzebnymi do przeprowadzania zajęć. Z dużym zapałem i w wesołej atmosferze, poukładały wszystko na swoje miejsce, zastrugały kredki, sprawdziły, które z rzeczy nadają się już tylko do wyrzucenia.  I choć na zewnątrz nie widać było jeszcze żadnych oznak wiosny, w naszej świetlicy na suficie pojawiło się uśmiechnięte słoneczko wypuszczające długie, złociste promienie z bibuły, a na oknach zawitały kolorowe wiosenne kwiaty. Choinkę zastąpiło drzewo wykonane z brązowego brystolu i zielonych baloników. Ciekawym pomysłom na prace plastyczne nie było końca. Kwiaty z wykorzystaniem zielonych słomek do picia, patyczków i wacików kosmetycznych, druciane kwiaty owinięte zieloną bibułą i pąkami z popcornu, słoneczniki z okrągłych papierowych talerzyków, pestek dyni, ziaren słonecznika i czarnuszki. Patyczki kosmetyczne zostały również wykorzystane do stworzenia pejzażu wiosennego, gdzie technika polegała na zmoczeniu końcówki patyczka najpierw w wodzie, kolejno w farbie i paście do zębów i zastosowaniu go w podobny sposób jak zwykły pędzelek. I w taki oto sposób przyciągnęliśmy do siebie ładną pogodę. Dzieci nabrały siły po długiej zimie i pełne energii, z chęcią brały udział m.in. w zajęciach sportowych wykorzystując do zabawy woreczki sensoryczne czy bawiąc się w zawody, kto dłużej utrzyma piłeczkę do ping ponga na papierowym talerzyku. Dzieci polubiły również zabawę w Bryczkę, w czasie której każde z nich przyjmowało rolę wybranej postaci z pewnego opowiadania i w momencie, gdy była mowa o tej postaci w opowiadaniu, dziecko wstawało, obiegało krąg i  z powrotem siadało na swoim miejscu.

« 1 z 11 »

W związku z prowadzonym projektem pt. „Uczymy się bezpiecznie żyć”, dla dzieci odbyły się warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej ze strażakami, podczas których został omówiony temat zachowania bezpieczeństwa w domu. Strażacy sprawdzili wiedzę dzieci na temat znajomości numerów alarmowych a także pokazali w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia się przez noworodka czy utraty przytomności przez dorosłego, na koniec przećwiczyły na fantomie resuscytację. Dodatkowo, raz w miesiącu dzieci wychodziły na Krytą Pływalnię, gdzie przez godzinę pluskały się w wodzie i  uczyły pływać. Zabawy zabawami, ale był też czas na naukę. W każdy czwartek dzieci w  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przychodzą na zajęcia ze studentami filologii angielskiej, którzy udzielają korepetycji z języka angielskiego.

Wraz z nadejściem ciepłych dni, niektórych dopadła mniejsza ochota do działania. Na pomoc przyszedł H.Ch.Andersen z baśnią pt. „Pani Zamieć” opowiadającą o tym, że w życiu nigdy nie należy być leniwym, jak i również Jarosław Mikołajewski z bajką o „Rybaku i złotej rybce” stawiającą pytanie Co w życiu jest naprawdę istotne? Taka mobilizacja była potrzebna dzieciom, ponieważ czekały na nie cotygodniowe zajęcia z logopedą czy zajęcia socjoterapeutyczne z psychologiem. Raz w miesiącu odbywały się również zajęcia profilaktyczne z rodzicami prowadzone przez panią psycholog. Wychodząc naprzeciw współczesnym zagrożeniom, pracownicy odbyli szkolenie profilaktyczne pt. „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne- co trzeba wiedzieć, jak przeciwdziałać”.

Edukacja jest bardzo ważna, dlatego też w ramach zajęć przeprowadzane były zajęcia edukacyjne. W ostatnim czasie dotyczyły one poznania tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych, poznania symboliki produktów znajdujących się w koszyku oraz zwyczajów wielkanocnych w innych państwach. Wokół tego tematu miały miejsce zajęcia plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały cekinami i piórkami styropianowe figurki wielkanocne czy tworzyły kurczątka odrysowując na papierze swoje dłonie i wycinając je dla otrzymania skrzydełek. Dzieci dowiedziały się również dlaczego piątek trzynastego został uznany za pechowy dzień, poznały związane z tym przesądy sięgające jeszcze czasów starożytności. Raz na jakiś czas jest też dla dzieci nasze kino świetlicowe i istotne jest, aby wybrany film lub bajka miały jakieś ważne przesłanie lub ukazywały różne problemy, nieraz również w zabawny sposób. Przykładem może tu służyć film pt. „Zakręcony piątek” , gdzie widać trudną relację między rodzicem a dzieckiem, po czym następuje zamiana ciałami dla lepszego zrozumienia siebie nawzajem i swych potrzeb. Można też przywołać tu bajkę pt. „W głowie się nie mieści”, która z kolei skupia się na różnych przeżywanych przez dzieci emocjach i możliwych skutkach, czasem bardzo niebezpiecznych. W celu lepszego poznania podopiecznych organizujemy im również zajęcia arteterapeutyczne, dla przykładu prosząc ich o opisanie siebie za pomocą wycinek z gazet czy stworzenia swojego pokoju marzeń z kartonowych pudeł po butach. Dzieci mają przy tym zabawę, a kadra świetlicy stara się , aby zajęcia były ciekawe.